Зимата може би не е най-подходящия сезон за морски приключения, но въпреки това нека поемем към морето и към малко забутания къмпинг "Рай", някъде там, близо до село със страховитото име Череп. Всъщност за къмпинг "Рай" няма подходящ сезон, ако си сред виновниците, осъдени на смърт от Сянката. Сянката е дебнала там години и години, за да въздаде своето правосъдие.
В романа "Смърт край морето" на писателя Йордан Матеев група от десет души случайно или не се озовава на брега на морето, в изолиран къмпинг, точно когато навън вилнее най-силната буря от години. Откъснати от света по всички възможни начини, те се оказват заложници на жесток невидим убиец. По-жесток дори от бившия престъпен бос с афинитет към кръвопролитията Усмихнатия и от професионалния убиец Коце Маца. За Усмихнатия и Коце Маца е ново и непознато преживяване да са в ролята на жертви. Не че за останалите е по-познато, но точно тези двамата определено не са свикнали да бъдат преследвани.
През 1992 г. двама души замислят обир, но им трябва изкупителна жертва, която да поеме вината… и да умре. Трябва им Кирил Марков – самотен баща, озовал се в трудната ситуация да търси спешно заем за операция на сина си. Данаил Асенов по прякор Лисицата и безскрупулния старши лейтенант Пламен Доков, наричан още Манекена, вярват, че са замислили перфектния план, когато решават да отмъкнат един милион долара от един от най-жестоките мутренски босове. Времето е такова – брутално, гладно, лишено от правила и закони освен правото на по-силния, по-наглия, по-кръвожадния. Вярват и че нищо не може да се обърка.
Но всичко се обърква. Жертвата не само отказва да умре, а дори изчезва с парите. Не за дълго, разбира се, но все пак се оказва достатъчно, за да успее да скрие милиона преди убийците на Усмихнатия да го настигнат. Кирил Марков и петнайсетгодишният му син умират, а с тях – като че ли и надеждата Усмихнатия да си върне парите. Един баща губи сина си от ръцете на убийци, само за да го последва няколко месеца по-късно. След тях остава единствено спомена за тази трагедия… и един изчезнал милион. В долари!
Петнайсет години никой няма представа къде са потънали парите, а и вече никой не вярва много-много тепърва да се появят. Може би отчаяният баща е отнесъл тайната си в гроба. А може би не?... Някой все пак знае нещо. И умее да чака. Ето че след толкова време петимата преки виновници за смъртта на баща и син и петима случайни хора се оказват блокирани в къмпинг "Рай". А някой не е забравил и не е простил. И е създал идеалните условия за отмъщение.
Пет смъртни присъди без право на обжалване биват издадени през загадъчно появил се DVD-запис. Петимата невинни, извадили лошия късмет да са сред виновните, са с предупреждение, че ги очаква същата съдба, ако направят опит да попречат на мистериозния отмъстител. Но мисълта за един милион долара сякаш заглушава гласът на Сянката от записите. И започват да умират хора.
Романът "Смърт край морето" ни дава съвет – внимавайте, когато сте прекалено близо до морето, особено ако ръцете ви не са от най-чистите! Там често пъти дебне смъртта, при това в наглед райски кътчета. И ако вече сте направили асоциация с криминалната класика на Агата Кристи "Десет малки негърчета", нека кажем, че "Смърт край морето" е нейна достойна реплика по български, в която има много познати на българския читател елементи – и мутренските години на ранната демокрация, и възходът на силовите групировки в началото на деветдесетте с цялото усещане за безнаказаност на богатия и силния, и заплетени престъпления, и почти свръхестествен убиец… а има и стряскащо кървав финал, достоен дори за роман на Агата Кристи.
Авторът Йордан Матеев е роден във Варна, бивш журналист в девненския вестник "Седем дни" и редактор на вестник "Бизнес витрина". През 90-те се занимава и с писане на фейлетони и сценарии за хумористични радиопредавания, а през последните години предпочита да насочи усилията си към литературните си занимания, които са основно в областта на фантастиката, криминалните и хорър романите.
Няма коментари:
Публикуване на коментар