петък, 2 август 2024 г.

На кого ще се обадите, ако някой умре в хола ви?



Какво ще направите, ако непознат мъж позвъни на вратата ви с молба да ползва телефона, защото колата му се е повредила, вие го пуснете, а той вземе, че умре в дома ви? На кого ще се обадите? Ще се обадите ли изобщо на някого или ще грабнете възможността? Защото се оказва, че непознатият кара скъпа кола, има голяма сума пари в брой в джоба си и живее в луксозна парижка вила, а вие съвсем случайно сте на неговата възраст, с неговия ръст и цвят на косата?...


Именно това се случва на Батист Бордав, при това точно след като предната вечер с непознат събеседник са обсъждали същата хипотетична ситуация. И ето че е изправен пред избора дали да остане скучния Батист Бордав със скучната му работа, за която дори не може да си спомни каква беше, или да се превърне в Олаф Силдур – швед, който никак не прилича на швед, но пък очевидно има много пари. Познайте какво избира Батист!

Батист Бордав избира да умре, за да се прероди като Олаф Силдур, а една французойка с вид на шведка, бивша наркоманка и настояща изтънчена съпруга на Олаф, не знае, че вече е вдовица и дори си има нов съпруг. Тя посреща много мило непознатия колега на мъжа си, докато него го няма, и в луксозната изолираност на Версай, граничеща с безвремие, бившият Батист и настоящ Олаф странно бързо забравя миналото си. Животът като Олаф Силдур е твърде удобен, сякаш създаден за него. А може би той винаги е бил швед на име Олаф, просто е трябвало да почака, докато истинското му аз умре на пода в хола му. Нищо и че никога не е бил в Швеция.

На чаша шампанско, някъде между петнадесетата и шестнадесетата глътка, когато човек се чувства и истински благородник, двамата с изисканата господарка на вилата учудващо бързо намират път един към друг без дори да знаят имената си. Той е Олаф, а за нея избира името Зигрид. Шампанското е невидимият трети герой в тази леко налудничава история, така типична за космополитната личност на белгийската писателка Амели Нотомб.


Романът „Кралска воля“ започва с почти абсурдна ситуация, с почти абсурден герой и продължава по същия начин, неусетно превръщайки абсурда в нормалност. Една история, пълна с хумор без да е смешна сама по себе си. Един главен герой, изпълнен с необикновеност на фона на убийствената си незабележимост. Една вдовица, която не знае, че е вдовица, и един гост, за когото тя не знае, че е новият ѝ съпруг, търсят път един към друг в разкошната си вила във Версай. Техните ежедневни разговори, подправени от вкусната храна и истинска река от шампанско, градят помежду им особен вид доверие – от онова, което имаме на напълно непознати хора и сме готови да тръгнем с тях дори към Швеция.

„Кралска воля“ е седемнадесетия роман на Амели Нотомб. С него тя все така отказва да се влее в мейнстрийма и отново засяга по своя деликатен начин една от сериозните теми, към които има особен афинитет – тази за смъртта. Непредвидените отклонения към храната и напитките също са една от характерните черти в творчеството ѝ. Романът ни пренася в поредната шантава и нестандартна вселена, сътворена от Амели Нотомб, където понякога няма морал, нито поука, няма скрити послания, а просто тук и сега. Поредната история „Ами ако…“. Една модерна приказка, в която вълшебства няма, реалността е размита и разтеглена, напълно премоделирана до неузнаваемост, а авторката флиртува със сюрреализма по удивителен начин, както само тя умее и си позволява.


Амели Нотомб, родена като Фабиен Клер Нотомб, е белгийска писателка, дъщеря на дипломат, която пише на френски език. Детството ѝ преминава в Япония и Китай преди да се върне в родната си Белгия, където започва да твори. Първият ѝ роман излиза от печат през 1992 г. и от тогава издава по един всяка година. Споделя, че има строг режим на писане, според който сутрин се събужда призори и задължително пише по 4 часа на ден. Печелила е редица литературни награди, а умерената, почти аристократична лудост, иронията и изтънченият сарказъм са нейна запазена марка и отличителна черта на нетрадиционния ѝ стил.

Няма коментари:

Публикуване на коментар