събота, 2 ноември 2024 г.

Всичко, което търсиш, се крие в библиотеката

„Какво търсите?“

С този въпрос посреща всеки читател най-необикновената библиотекарка в Токио Саюри Комачи. Тя, разбира се, не е просто библиотекарка. Саюри Комачи е прочела всяка книга в библиотеката на Общинския център „Хатори“, но силата ѝ е в способността да чете в душите на хората. Прави го с лекотата и прецизността, с която изработва фигурки от филц зад паравана с надпис „Картотека“. В мига, в който прекрачиш прага на библиотеката ѝ, тя вече знае какво търсиш и коя книга да ти даде, за да го откриеш.

Книгата „Всичко, което търсиш, се крие в библиотеката“ на японската писателка Мичико Аояма не е роман. Това са пет почти самостоятелни истории, които отварят вратите на няколко токийски домове, за да ни запознаят със съдбите на техните обитатели. Всеки от тях стои на някакъв свой емоционален кръстопът и има нужда от мъничко помощ, подкрепа или просто кураж. От продавачката в магазин за дамско облекло, която се страхува, че никога няма да посмее да потърси изход от задънената улица, в която е попаднала, до майката, опитваща се да балансира между задълженията си към детето и желанието си да работи като редактор. От пенсионираният представител на фирма за медени бисквити, който не знае какво да прави със свободното си време, през претовареният счетоводител, който мечтае да отвори свой антикварен магазин, та до затворения в себе си художник, който не може да си намери работа, защото рисува твърде необичайни картини. Какво общо може да има между тях?

Общото е желанието за промяна, заради което пътищата на всички по един или друг начин се пресичат, за да ги отведат в малката квартална библиотека на госпожа Комачи. Общото е усещането им за тревога от решенията, които трябва да вземат, и нуждата от мъничко насока. Пет на пръв поглед напълно различни и несвързани истории на хора, които ни запознават не само с пет различни съдби, но и с библиотекарката Саюри Комачи и нейната дарба да променя животи.

Самата госпожа Комачи като че ли през цялото време остава загадка. Някак встрани, умишлено непозната, защото самата тя така иска. Тя е ненатрапчива и малко незабележима, точно като магията, която носи. Всеки от петимата читатели дава по мъничко информация за необичайната ѝ външност, но въпреки всичко Саюри Комачи си остава скрита там, зад паравана с надпис „Картотека“, заета с поредната топка вълна и иглите си.

Книгата е разделена на пет глави, които на пръв поглед са пет отделни истории. Пет новели, фокусирани върху различни хора, а всъщност като че ли фокусирани върху общността и изграждането на ползотворни взаимоотношения между хората. Героите на Мичико Аояма са почти напълно лишени от желание за индивидуализъм. Те имат нужда от подкрепа, от комуникация, от насока. Имат нужда от връзки с други хора и това ни най-малко не ги обезличава, дори напротив. Те са такива, каквито сме повечето, но ни е страх да си признаем, защото да разкриваме уязвимостта си ни се струва твърде опасно.

„Всичко, което търсиш, се крие в библиотеката“ е едно наистина стоплящо четиво, способно да върне вярата в хората у онзи, който я е поизгубил. Удивително лесна за четене, тя е от четивата, с които да се свиеш под одеялото вечер, с чаша какао и няколко сладки „Меден купол“. Освен това е и една наистина вдъхновяваща приказка за магията на книгите и способността им да променят съдби. В нея няма нищо сензационно, настръхващо и новаторско, но има невероятно много чар и усещане за щастие. Има човечност и доброта, от каквито обществото ни се нуждае все повече, но които оставяме на заден план, препускайки след задължения и амбиции. Ако търсите драматични сюжетни обрати и неочаквани, зашеметяващи развръзки, това не е вашата книга. Но ако имате нужда от малко топлина и уют, от една история за силата на книгите, значи имате нужда от книгата на Мичико Аояма.

Мичико Аояма е родена в Хоншу, Япония, през 1970 г. Работи като репортер в японски вестник в Сидни, Австралия, преди да се върне в родната Япония, за да започне като редактор в списание в Токио. Книгата ѝ „Всичко, което търсиш, се крие в библиотеката“ моментално се превръща в бестселър и е номинирана за Наградата на японските книжари. Днес вече е преведена на над тридесет езика.

Няма коментари:

Публикуване на коментар