петък, 1 декември 2023 г.

Арабската тъга на медицинската сестра Мариана Василева

 


Романът „Арабска тъга” на видинчанката Мариана Василева връща читателя към една поредица от събития, отразили се противоречиво не само върху политическия и обществен живот в България, но и в световен мащаб. От друга страна тези събития белязаха не една и две чисто човешки, лични съдби, а за това не е ставало дума много често извън историите на основните действащи лица в станалото тогава. Става дума за прословутия Либийски процес срещу нашите медицински сестри. Една страница от съвременната ни история, която беляза завинаги не само медицинските сестри, замесени в скандала, но и хиляди други, чиито имена не знаем, но те са били там и са усетили пряко отзвука на станалото върху себе си.

Главната героиня на романа попада в Либия именно по времето, когато избухва т.нар. СПИН-скандал и това я превръща в заложник на ставащото. Тя се озовава в ситуация, в която животът и съдбата ѝ са в ръцете на либийския Аллах и на хора, с които сякаш принадлежат на две различни Вселени.

В предговора към книгата редакторът Румяна Пелова отбелязва, че историята, която ще прочетем, е истинска, само името на героинята е променено, но то не е и толкова важно, защото от първите страници става ясно, че това може да е всеки от нас. Страховете на главната героиня са всъщност нашите ежедневни страхове. Работата, близките, парите, които никога не достигат, колкото и да ги планираш и разпределяш, притесненията, терзанията, неудовлетвореността, скритите малки тайни, с които не искаме да тревожим онези, които обичаме, а в същото време самите ние не намираме начин да се справим с тях, усещането за бавно задушаване, за потъване, за безнадеждност и липса на изход, за пропадане… Желанието да избягаш поне за малко…

И в желанието си да избяга от всичко това, една жена взема импулсивно решение – да замине за Либия, откъдето да осигури семейството си. Въпреки разкъсващата мъка при мисълта да е далеч от децата си, въпреки тъгата, че трябва да остави тук родителите си и съпруга си… Въпреки всичко това, тя тръгва с надежда. С наивното очакване за арабска приказка, екзотика, приключение, успех…

Тръгва, за да се озове сама в една враждебна страна насред ужасяващ дипломатически скандал, в който никой не знае как да реагира. Мариана Василева прекрасно е пресъздала настроенията от онзи момент, гневът на хората от бездействието на упълномощените за преговори лица, презрението към призивите за тиха дипломация на принципа „преклонена главица сабя не я сече”, които в последствие така или иначе претърпяха тотален провал, ужаса на онези наши сънародници, озовали се в капан насред враждебна страна с напълно чужда култура, копнееща за кръвнина и манипулирана от религиозни и политически водачи, сред ширеща се неграмотност, фанатизъм и невежество, сред безумни практики и непонятни традиции.

Либия е мюсюлманска страна. Хората там изповядват исляма, а думата „ислям” означава „примирение с волята на Господ, на Аллах”. В романа на Мариана Василева привидно има много примирение – както с волята на Господ, така и с волята на хора, които налагат собствената си воля от името на Господ. Историята е изпълнена с моменти, в които главната героиня е принудена да се примирява с хора и събития по-силни от нея. Но когато се вгледа човек по-дълбоко, вижда, че всъщност примирение няма. Има търпение и тиха, но непоколебима воля – да изчакаш, да издържиш и да използваш събитията в своя полза, в своя защита. Има приспособяване в името на оцеляването, в името на съхранението на човека като такъв в условия, които сякаш целят да унищожат всичко човешко. Когато си поставен в подобна ситуация, от жизнено важно значение е да има за какво да се бориш. А героинята в тази история има такова и това е семейството. Нейното право на щастие.

„Арабска тъга” е роман за сблъсък. Сблъсък на култури, на морални ценности, на светогледи. Сблъсък на светове, които от векове се опитват да балансират някъде между взаимната поносимост и взаимното отричане. Сблъсък между Запада и Изтока, но не като географски понятия, а като религия, норми, ценности, приоритети. Сблъсък, в който няма печеливши, а жертвите са милиони и те са именно хората като героинята от романа. Те са и от двете страни. Хора, впримчени в хватката на религиозни и политически водачи, преследващи своите си цели, амбиции и желания, но облечени в достатъчно власт, за да могат да си играят със съдбите на цели народи като в марионетна пиеса.

Големият английски белетрист Съмърсет Моъм казва „Можеш да направиш всичко на този свят, стига да си готов за последствията.” А героинята в романа на Мариана Василева очевидно е готова, макар самата тя като че ли в нито един миг да не се чувства така. И вероятно точно по това всеки от нас може да открие прилика с нея. Защото никой не е наясно колко готов е всъщност за последствията от собствените си решения.

Няма коментари:

Публикуване на коментар