петък, 8 декември 2023 г.

Къде сме ние според радиожурналиста Петър Пунчев?

 


Животът на радиожурналиста Петър Пунчев е всичко друго, но не и скучен, което става ясно още от първите страници на книгата му „Вие сте тук“, излязла от печат през 2021 г. Свикнали сме да го свързваме с предаването „Нощен Хоризонт“, на което е един от основателите, но той има неимоверно повече истории за разказване от онези, които сме чували в ефира. Обикалял е София в боклукчийски камион, предизвиквал е дипломатически скандал в Сирия, живял е цели три седмици с Владимир Висоцки, снимал се е с котка, в която вярва, че е превъплътен духът на Уинстън Чърчил, разговарял е със Стинг за детството му, срещал се е с куп други велики личности. И това далеч не е всичко, събрано в книгата му „Вие сте тук”.

Самият той признава, че не познава в дълбочина литературните жанрове, поради което и успява да пише много леко, почти без чернови. Но това не само че не вреди на книгата, то я превръща в едно удивително леко четиво, през което погледът буквално препуска. И в същото време повествованието е наситено с истории, спомени, впечатления, нерядко и със сложни литературни похвати, които обаче идват някак на място и естествено, без да са умишлено търсени, без да внушават на читателя усещане за неговата собствена посредственост. Петър Пунчев пише искрено и това е може би най-ценното в книгата му.

В нея има от всичко по малко. Тя се състои от тридесет и четири самостоятелни монографични очерка. Има елементи на пътепис, на есе, на разказ, на публицистичен коментар, на беседа, на портретни ескизи на всички онези пъстри и уникални личности, на изключителните таланти, с които авторът се е срещал през годините. Книгата обхваща период от половин век, който период е набразден със събития и обрати, появили са се таланти, които ще оставят незаличими следи дори в идните столетия. Под формата на разкази за реални истории авторът всъщност прави една впечатляваща обиколка през съдби, личности и дестинации от почти всички континенти. Събира в едно вълнуващи пътувания, горещи точки от обществения и политическия живот, културни събития, лични изповеди.

В книгата си той разказва за част от многобройните си срещи с известни хора в държавите в които е бил, а те са вече около 80. Разказва за пъстрото си детство в Сирия, където работи майка му, а той учи в училището, в което малко по-късно учи и сегашния президент на Сирия Башар Асад, и за юношеството си в бившия Съветски съюз. Две държави с динамична и далеч не лека съдба през годините. За живота си на улица „Гогол” в София. За революцията в Румъния и войната в Грузия. За студентските бунтове в бивша Югославия. Минава през Сенегал, Украйна, Полша, през златния остров Чипингу, през Франция, Унгария, Узбекистан, Япония и други държави. И, разбира се, разказва за България – от 1960 година, та до днес.

Във „Вие сте тук” си дават среща Мая Плисецкая, Владимир Висоцки, Борис Елцин, Стинг, Николай Гяуров, Андрий Шевченко, Мистер Сенко, принц Чарлз, Джани Моранди, Юрий Любимов, Ерньо Рубик, Георги Аспарухов – Гунди, вечният номер едно Георги Найденов, легендарния футболен радиокоментатор Митко Чуков… Наблюдателен и проницателен, Петър Пунчев е успял да направи от своите срещи книга, в която си дават среща изкуството, историята, политиката, спорта, литературата, географията, фотографията и всичко това – поднесено по един лек и увлекателен начин, който кара читателя да не може да остави книгата. Наред с онези, които все още можем да наречем свои съвременници, в нея си дават среща и редица личности от не толкова близкото вече минало като Кемал Ататюрк, Стефан Стамболов, Пенчо Славейков и Лейди Странгфорд, оставили дълбоки следи в родовата памет на автора и в националната ни история.

Във „Вие сте тук” става дума и за приятелството. За съпричастността. За несправедливостта. За порастването. За осъзнаването. В нея Петър Пунчев говори за опита си с медиите и с хората. Това е книга за неговите страсти и емоции, както самият той казва, а поуката е простичка, макар и понякога трудна за следване: не се отказвайте от мечтите си! Бъдете на точните места с точните хора и не недоволствайте без причина!

Става дума и за неговите два рода, което я прави и до голяма степен автобиографична. Единият род се появява още в началото на книгата, другият – в края, а между тях е историята на България, на отделни градове като родния му Велинград и Батак. За книгата си той казва, че я е събирал цял живот, а я е написал за три месеца. Приключва я навръх 61-ия си рожден ден и споделя, че това е книга за отправните точки в живота му.

„Светът стана клокочещ казан, от който трудно ще излезем читави”, казва той в едно свое интервю още през 2015 година. И последвалите събития само потвърждават думите му.

Няма коментари:

Публикуване на коментар